Serwis informacyjny

Jesień na Polskich drogach: Bezpieczeństwo to priorytet Policji

Data publikacji 31.10.2023

Jesień to piękna pora roku, ale również okres, który stawia przed uczestnikami ruchu drogowego nowe wyzwania. Opady deszczu, częste mgły, spadające liście i krótsze dni wymagają od kierowców, rowerzystów i pieszych większej uwagi i ostrożności. Jesień na drodze to przede wszystkim nowe wyzwania, zróbmy więc wszystko aby być na nie przygotowanym. W trosce o bezpieczeństwo na drogach policjanci podjęli zintensyfikowane działania aby uczestnicy ruchu drogowego mogli bezpiecznie dotrzeć do celu.

W miarę jak upływu jesieni, zmieniają się warunki na polskich drogach. Opady deszczu często sprawiają, że nawierzchnia staje się śliska, co zwiększa ryzyko poślizgu pojazdów. Liście, które spadają z drzew, mogą utrudniać widoczność oznakowania na jezdni i stanowić dodatkowe ryzyko dla uczestników ruchu. Wraz z krótszymi dniami, wiele podróży odbywa się w warunkach ograniczonej widoczności. Policja od zawsze działa na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na drogach i jesień nie jest wyjątkiem. Funkcjonariusze na posterunkach i patrolach zwiększają swoją obecność na drogach, kontrolując przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i udzielając pomocy w sytuacjach awaryjnych.

Główne aspekty bezpieczeństwa na drodze obejmują:

1. Widoczność na pierwszym planie: przypominamy o stosowanie świateł do jazdy dziennej i mijania. Ważne jest aby w warunkach ograniczonej widoczności przełączyć pozycję świateł z trybu „auto” na światła mijania. To oświetlenie  zwiększają widoczność naszego pojazdu nie tylko z przodu ale i z tyłu. Zasada ta dotyczy wszystkich kierujących bowiem panująca aura nie sprzyja bezpieczeństwu a nasza widoczność zależy od nas samych. Piesi muszą pamiętać o obowiązkowych elementach odblaskowych na ubraniach lub bagażu, które są niezbędne, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych.

2. Prędkość dostosowana do warunków atmosferycznych: W obliczu deszczu, mgły lub liści na drodze, kierowcy powinni dostosować prędkość do warunków atmosferycznych. To kluczowy czynnik bezpieczeństwa.

3. Opony zimowe: Dla wielu kierowców zmiana opon na zimowe to kwestia podstawowej ostrożności. Poprawiają przyczepność pojazdu i redukują ryzyko poślizgu.

4. Zmiana sposobu jazdy: Pamiętajmy, że jesienna droga może być bardziej nieprzewidywalna. Zachowajmy większą odległość między pojazdami, aby móc reagować na ewentualne sytuacje awaryjne.

Bezpieczeństwo na drogach to wspólna odpowiedzialność. Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie ostrożności, szacunku dla innych użytkowników dróg oraz przestrzegania przepisów. Nasze działania i decyzje na drodze mogą mieć wpływ na życie i zdrowie innych osób. Warto pamiętać, że każda podróż może być bezpieczna, jeśli wszyscy uczestnicy ruchu pracują wspólnie nad wspólnym celem: dotarcie do celu w zdrowiu i bezpieczeństwie.

 

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Powrót na górę strony