Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wjechał z impetem w opuszczone rogatki wyłamując je. Chwilę później nadjechał pociąg

Data publikacji 13.03.2023

O dużym szczęściu, które pozwoliło uniknąć tragedii może mówić kierowca ciężarówki. Ten na czerwonym świetle sygnalizatora z dużym impetem wjechał w opuszczone już całkowicie rogatki wyłamując je. W niedługim czasie po tym przejechał pociąg. Zatem tragedia było o krok. 55-letni kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości trzech tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

W miniony piątek (10 marca) na drodze krajowej nr 92 w rejonie miejscowości Lutol Suchy w powiecie międzyrzeckim doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Kierujący samochodem ciężarowym z dużym impetem wjechał w opuszczone już rogatki na przejeździe kolejowym. Jak nie trudno się domyślić sygnalizator pokazywał migające już czerwone światło nakazujące zatrzymanie. Niedługo po tym fakcie przejechał pociąg. 55-letni kierujący może zatem mówić o dużym szczęściu bo w konfrontacji z nadjeżdżającym z dużą prędkością pociągiem nie miałyby dużych szans na wyjście z tego zdarzenia bez szwanku. Mogło również dojść do katastrofy. Kierowca nie potrafił wytłumaczyć policjantom dlaczego tak się stało tym bardziej, że chwilę wcześniej korzystał z określonej przepisami przerwy. Zgodnie z nowym taryfikatorem 55-letni kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości trzech tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

O bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych mówi kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd. Zatrzymaj się i Żyj”. Jej celem jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach oraz kształtowanie zachowań i utrwalanie właściwych postaw. Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak i kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, ponieważ charakteryzują się one bardzo tragicznymi zdarzeniami. Poprzednie edycje kampanii spotkały się z dużym uznaniem i z pewnością wpłynęły pozytywnie na zachowania zarówno kierowców, jak i pieszych korzystających z przejazdów. Policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei rozmawiają z mieszkańcami lubuskiego na temat zasad bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowych. Wręczają również książeczki przypominające o właściwych i zgodnych z przepisami zachowaniach.

Wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce zdarzeń drogowych nie stanowią dominującej pozycji, to jednak z uwagi na okoliczności, w jakich do nich dochodzi, a przede wszystkim z uwagi na to, że charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych pozostają pod szczególnym nadzorem Policji.

 

Jak pokazują statystyki każdego roku na lubuskich przejazdach kolejowych dochodzi do tragicznych zdarzeń:

 

2020

2021

2022

Zabici

1

1

3

Ranni

1

1

1

 

Zbliżając się pojazdem do przejazdu kolejowego pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przed wjechaniem na tory musimy upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy. Ponadto kierującemu, na przejeździe kolejowym  zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Policjant na przejeździe kolejowym przy uszkodzonych przez kierowcę rogatkach
  • Uszkodzone przez kierowcę rogatki
  • Policjant podczas kontroli kierującego pojazdem ciężarowym
  • Uszkodzone przez kierowcę rogatki
  • Funkcjonariusz Służby Ochrony Kolei
  • Policjant z kierowcą samochodu ciężarowego

Film Przejazd.mp4

Pobierz plik Przejazd.mp4 (format mp4 - rozmiar 20.69 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony