Aktualności

Policjanci ostrzegają przed oszustwami w sieci - Bądź świadomy i nie daj się oszukać!

Data publikacji 13.05.2024

Oszuści stosują różnorodne metody, takie jak fałszywe strony internetowe, e-maile i komunikaty tekstowe, aby podszywać się pod instytucje finansowe, sklepy internetowe, czy nawet urzędy administracji publicznej. To, co wydaje się być zwykłą prośbą o potwierdzenie danych, może okazać się pułapką powodującą utratę danych osobowych lub finansowych. Zachowaj czujność w sieci by ustrzec się przed niebezpieczeństwami.

Oszuści wykorzystują coraz więcej sposobów by osiągnąć swój cel. Jednym z nich jest przesyłanie linków ze złośliwym oprogramowaniem, które umożliwia przestępcom dostęp do kont bankowych. Najczęściej podszywają się pod firmy kurierskie lub dostawców mediów, gdzie w formie wiadomości SMS wysyłają wezwanie do natychmiastowej dopłaty niewielkiej kwoty i zalogowanie się w podany w wiadomości link w celu uniknięcia konsekwencji rzekomej niedopłaty. W efekcie takich działań jesteśmy narażeni na utratę swoich oszczędności. Po otrzymaniu takiej wiadomości należy zachować czujność! Jeśli wiadomość wzbudza nasze podejrzenie i nie jesteśmy przekonani co do jej autentyczności zawsze możemy skontaktować się z przedstawicielami firm, bo potwierdzić autentyczność wiadomości.

Policjanci radzą, aby zawsze sprawdzać adresy URL przed kliknięciem w linki oraz nie podawać poufnych informacji poprzez wiadomości e-mailowe czy SMS-owe. Ponadto, zaleca się korzystanie z zabezpieczeń takich jak oprogramowanie antywirusowe i firewall, które pomogą w zminimalizowaniu ryzyka ataków złośliwego oprogramowania. W obliczu rosnącej liczby przypadków oszustw internetowych, apelujemy również o szczególną uwagę i ostrożność w działaniach online..

Zachowanie ostrożności i świadomości podczas korzystania z internetu to kluczowe elementy zapewnienia bezpieczeństwa dla każdego użytkownika. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami oszustw internetowych.

 

  1. Dokładnie przyglądaj się stronom banków, z których korzystasz za pośrednictwem Internetu. Sam wpisuj adres strony banku nie korzystając z linków rozsyłanych przez kogokolwiek. Mogą one kierować do "fałszywej strony banku", której autorami są oszuści.
  2. Nikomu nie podawaj  numerów kart płatniczych oraz kodów PIN. Próby ich wyłudzenia należy bezzwłocznie zgłosić w banku. Warto także zainstalować tzw. oprogramowanie antyphishingowe, które wychwytuje takie fałszywe strony.
  3. Nie otwieraj maili od nieznanych adresatów, a tym bardziej nie używaj linków rozsyłanych w niechcianej poczcie oraz przez komunikatory. Mogą prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów.
  4. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Najbezpieczniej zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  5. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, a na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

 

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Powrót na górę strony