Aktualności

Uwaga na internetowych oszustów! Nie klikaj w podejrzane linki!

Data publikacji 14.06.2024

Policja ostrzega przed nowym rodzajem oszustwa, w którym przestępcy podszywają się pod znane internetowe serwisy aukcyjne. Oszuści wysyłają SMS-y z informacją o rzekomym odebraniu pieniędzy za sprzedany towar oraz konieczności wejścia w podany link. Wiadomości te wyglądają bardzo wiarygodnie i mogą wprowadzić w błąd nawet najbardziej ostrożnych użytkowników.

Oszustwo działa w ten sposób: otrzymujesz SMS-a z informacją o sprzedaży towaru na popularnym serwisie aukcyjnym. W wiadomości znajduje się link, który rzekomo prowadzi do strony serwisu, gdzie masz odebrać pieniądze. Kliknięcie w link przekierowuje na fałszywą stronę, która może wyglądać identycznie jak oryginalna strona serwisu aukcyjnego. Wprowadzenie swoich danych na tej stronie może skutkować kradzieżą informacji osobistych oraz danych finansowych.

Aby się chronić, nigdy nie klikaj w linki zawarte w SMS-ach od nieznanych nadawców. Zawsze sprawdzaj nadawcę wiadomości – serwisy aukcyjne zazwyczaj kontaktują się z użytkownikami przez e-mail lub wiadomości w aplikacji. Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności wiadomości, skontaktuj się bezpośrednio z serwisem aukcyjnym, używając oficjalnych kanałów komunikacji. Zainstaluj i aktualizuj oprogramowanie antywirusowe na swoim telefonie. Zachowuj ostrożność przy udostępnianiu swoich danych osobowych i finansowych.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

 

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Powrót na górę strony