Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie ryzykuj sprawdź trzeźwość

Data publikacji 25.03.2015

Nietrzeźwi kierowcy stanowią bardzo duże zagrożenie na drogach. Są sprawcami wielu wypadków drogowych, często ze skutkiem śmiertelnym. W Komisariacie Policji w Skwierzynie zainstalowano ogólnodostępne, samoobsługowe urządzenie do badania stanu trzeźwości Alcoblow. Każdy może w kilka sekund sam zbadać swój stan trzeźwości.

Każdy kierujący, który nie jest pewny swego stanu trzeźwości nie powinien wsiadać za kierownicę. W Komendach Policji na terenie woj. Lubuskiego zainstalowano ogólnodostępne, samoobsługowe urządzenie do badania stanu trzeźwości Alcoblow. Bez oczekiwania, każdy chętny może w kilka sekund zbadać swój stan trzeźwości. Przy urządzeniu umieszczona jest szczegółowa instrukcja obsługi.

Od wtorku 24 marca 2015 roku takie urządzenie pojawiło się również w Komisariacie Policji w Skwierzynie a kilka miesięcy wcześniej takie urządzenie udostępniono również w holu Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu.

Należy pamiętać, ze każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem.

Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem.

Alkohol:

  • pogarsza      koordynacje ruchów - trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności      jednocześnie,
  • zmniejsza      szybkość reakcji - wydłuża się czas reakcji (np.hamowania) w przypadku      dostrzeżenia niebezpieczeństwa,
  • ogranicza      pole widzenia - zawęża normalne pole widzenia, przez co można nie zauważyć      pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi,
  • powoduje      błędną ocenę odległości i szybkości - samochód, pas jezdni lub drzewo mogą      wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.
  • powoduje      pogorszenie wzroku - problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków,      pieszych i innych przeszkód,

Policjanci z Komendy Powiatowej w Międzyrzeczu nieprzerwanie kontrolują stan trzeźwości kierujących w trosce o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Pomimo licznych akcji ciągle jednak zdarzają się osoby, które po spożyciu alkoholu wsiadają za kierownicę.

Powrót na górę strony