Wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia
Dla policjantów najważniejsze podczas okresu letniego jest bezpieczeństwo wszystkich miłośników wypoczynku nad wodą. Międzyrzeccy stróże prawa czuwają i patrolują akweny przy wykorzystaniu nowoczesnej łodzi motorowej. Największe jednak zadanie stoi przed samymi miłośnikami kąpieli –aby ich zachowanie nad wodą cechowało się rozsądkiem i poczuciem odpowiedzialności. Funkcjonariusze przypominają, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia.
Na terenie powiatu międzyrzeckiego znajduje się mnóstwo jezior. To piękny rejon znany w całej Polsce, który odwiedzany jest każdego roku przez tysiące turystów. Bardzo wysokie temperatury i upały, które trwają od kilkunastu dni, sprawiają, że szukamy ochłody w wodzie. Bardzo chętnie korzystamy z atrakcji, jakie oferują nam ośrodki wypoczynkowe: rowery wodne, kajaki czy inne sporty wodne. Pływamy także i chłodzimy się w jeziorach. Okres wakacyjny to czas intensywnej pracy policjantów na kąpieliskach, którzy w ramach patroli wodnych czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
Policjanci patrolują jeziora w doskonałych, komfortowych warunkach, ponieważ nowoczesna łódź wyposażona jest w przestronną kabinę, gwarantującą wygodne podróżowanie nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych i niesprzyjających warunkach pogodowych. Policjanci kontrolują tzw."dzikie kąpieliska". Zwracają również uwagę na osoby korzystające z kajaków czy rowerów wodnych, aby mieć przekonanie, że osoby nimi się poruszające zachowują zasady bezpieczeństwa. Dlatego istotne w niektórych sytuacjach są kontrole trzeźwości pływających. I choć w tym sezonie nie odnotowano poważnych zdarzeń, to w latach ubiegłych policjanci byli świadkami nieodpowiedzialnych zachowań, które w wielu przypadkach kończyły się tragicznie.
Policyjne patrole wodne często łączone są z innymi służbami: WOPR, strażą rybacką czy strażą leśną. Funkcjonariusze poza najważniejszym bezpieczeństwem wypoczywających nad wodami, zwracają również uwagę, czy nie dochodzi do nielegalnego połowu ryb oraz z poziomu tafli wody, obserwują lasy, w których w ostatnim okresie jest bardzo sucho. Mundurowi zwracają uwagę, czy nie dochodzi do ich zaśmiecania oraz pożarów.
Mundurowi apelują do wszystkich wypoczywających nad wodą o zachowanie ostrożności i rozwagę. Nie wchodźmy do wody, jeżeli wcześniej piliśmy alkohol, gdyż jak wskazują statystyki, większość utonięć wśród osób dorosłych, to właśnie rezultat spożywanego wcześniej alkoholu. Również przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę – zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy jaka jest głębokość zbiornika. Ważne jest, aby wybierać kąpieliska strzeżone, to zawsze duża szansa, aby profesjonalni ratownicy w przypadku kłopotów w porę zareagowali. Warto, aby nasze zachowanie nad wodą cechowało poczucie odpowiedzialności i zdrowego rozsądku