Idąc do lasu zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich
Rozpoczął się okres grzybobrania, który sprzyja aktywnością w lesie. Nie możemy jednak zapominać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanymi z wyprawą do lasu. W trosce o swoich bliskich, a szczególnie o osoby starsze upewnijmy się, że taka wyprawa poza grzybobraniową przygodą nie skończy się tragicznie. Policjanci apelują aby przed wyprawą do lasu odpowiednio się do niej przygotować.
Tegoroczny sezon grzybobraniowy można uznać za otwarty. Spędzany w ten sposób czas w lesie to doskonały czas na świeżym powietrzu, który przynosi dużo radości i korzyści zarówno kulinarnych jak i zdrowotnych. Nie należy jednak bagatelizować samej wyprawy do lasu w której bardzo łatwo można stracić orientację w terenie. Niestety coraz częściej dochodzi do zaginięć szczególnie wśród osób starszych, które wybrały się do lasu na grzyby.
Jedną z takich niebezpiecznych akcji poszukiwawczych Międzyrzeccy Policjanci prowadzili w środę ( 15 września) kiedy to dyżurny jednostki został poinformowany o zaginięciu 85 letniej mieszkanki gminy Międzyrzecz, która wraz z mężem wybrała się do lasu na grzyby. Mąż po około 3 godzinach pobytu w lesie zaniepokoił się tym, że nie może odnaleźć swojej żony, która na domiar złego choruje na cukrzyce. Zaginiona kobieta ponadto nie wzięła ze sobą telefonu, niezbędnych leków oraz żywności. Dla jednostki został ogłoszony alarm oraz rozpoczęto poszukiwania za 85-latką. Dokonano wnikliwego sprawdzenia lasu w którym mogła znajdować się zaginiona. Niespełna godzinę po otrzymaniu zgłoszenia dzielnicowy z Komisariatu Policji w Skwierzynie sierżant Krystian Hoszko, odnalazł zaginioną kobietę w trakcie gdy błąkała się przy drodze w rejonie lasu. Dzielnicowy zaopiekował się kobietą i przekazał ją pod opiekę przybyłej na miejsce po chwili rodzinie.
Pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa które przyczynią się do uniknięcia niebezpiecznych sytuacji w lesie:
- Do lasu staraj się nie wybierać w pojedynkę, jeśli to nie możliwe poinformuj swoich bliskich o swoich planach oraz o dokładnej lokalizacji wybranego lasu oraz orientacyjnym czasie powrotu -Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym;
- zawsze zabieraj naładowany telefon komórkowy
-Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy
-Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych;
-Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia;
- Przydatny szczególnie dla osób starszych może okazać się smartwatch lub smartfon z aplikacją umożliwiającą odczytanie lokalizacji jej posiadacza, ubiór w jaskrawych i odblaskowych kolorach, a także gwizdek.
sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk
Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu