Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga oszustwo! Policjanci ostrzegają przed metodą spoofingu polegającej na podszywaniu się pod inne osoby lub instytucje

Data publikacji 09.11.2022

Spoofing jest metodą przestępców polegającą na podszywaniu się pod inne osoby najczęściej z wykorzystaniem numerów telefonów banków, instytucji czy urzędów państwowych w celu wyłudzenia danych lub loginów do kont bankowych. Oszustwo to jest na tyle trudne do zweryfikowania na pierwszy rzut oka, że na ekranie telefonów dzwoniący wyświetla się nam pod „pozornie” autentycznym numerem telefonów np. infolinii banku.

Najpopularniejszym scenariuszem oszustw jest telefon od „pracownika banku”, który informuje ofiarę o włamaniu na konto bankowe, podejrzanych transakcjach lub próbie zaciągnięcia wysokiego kredytu. Przestępca w rozmowie z ofiarą w celu weryfikacji oraz szybkiego zablokowania transakcji prosi o podanie poufnych danych oraz o zainstalowanie oprogramowania, które rzekomo ma uchronić ofiarę przed utratą oszczędności. Zainstalowane oprogramowanie w rzeczywistości pozwala przestępcą przejąć kontrolę nad urządzeniem w konsekwencji czego oszuści uzyskają dostęp do kont bankowych, zmieniają hasło i wypłacają środki zgromadzone na koncie. Operacje, które miały więc nas uchronić doprowadzają do rzeczywistej utraty pieniędzy.

Innym dość popularnym wśród przestępców sposobem wykorzystania spoofingu jest podszywanie się pod inną osobę w trakcie transakcji internetowych np. przy zakupach z popularnych portali, które często nie posiadają zaprojektowanych procedur sprzedażowych. Pod pozorem dokonania transakcji podszywają się pod osobę sprzedającą lub kupującą , a do celów  komunikacji wykorzystują popularne komunikatory ( które mają utwierdzać w przekonaniu, że rozmawiamy z konkretną i nie anonimową osobą) . Oszuści w trakcie chęci dokonania transakcji najczęściej przesyłają link do strony kuriera który często okazuje się być złośliwym oprogramowaniem.

Poza wyżej wymienionymi metodami Spoofingu możemy rozróżnić również oszustwa polegające na Spoofing DNS- polegającą na czasowym skojarzeniu domeny z adresem IP, dzięki czemu osoby wchodzące do znanej witryny mogą zostać przekierunkowanie na inną fałszywą stronę.

Spoofing e-mail polegająca na rozsyłaniu wiadomości mailowych imitujących te otrzymywane z zaufanych adresów.  

Jedną z metod ochrony przed spoofingiem jest zdrowy rozsądek i zachowanie spokoju. Należy również zachować szczególną ostrożność pamiętając, że pracownik banku lub przedstawiciel instytucji nigdy nie będzie nas prosił o podanie prywatnych danych, haseł czy kodów. Nawet jeżeli numer z którego ktoś dzwoni jest taki sam jak ten na oficjalnej stronie internetowe to połączenie może być fałszywe. Skontaktuj się ze swoim bankiem samodzielnie i zweryfikuj czy osoba, która dzwoniła, mówiła prawdę. Pamiętajmy aby aplikacje instalować tylko z zaufanych źródeł czytając opis ich funkcjonowania. Dobrze jest mieć również zainstalowane oprogramowanie antywirusowe.

 

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

  • telefon komórkowy na którym wyświetla napis o treści bank
Powrót na górę strony