Czujność „w sieci” to podstawa bezpieczeństwa - nie klikaj w nieznane linki!
W dzisiejszym świecie, w którym komunikacja elektroniczna odgrywa kluczową rolę, niestety, rośnie także liczba prób oszustw. W okresie przedświątecznym narosło zjawisko związane z fałszywymi powiadomieniami od rzekomych firm kurierskich lub dostawców energii, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności.
Oszuści coraz częściej wysyłają fałszywe wiadomości e-mail lub SMS, podszywając się pod znane firmy kurierskie lub dostawców energii. W treści takich komunikatów informują o rzekomej niedopłacie za przesyłkę kurierską pod rygorem jej niedostarczenia lub konieczności uregulowania rachunku. W załącznikach znajdują się linki do podejrzanych stron internetowych. Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania, to częste sposoby działania oszustów. Policjanci odnotowują również inne przypadki przestępstw w „sieci”. Oszuści, najpierw odzywają się do potencjalnej ofiary z przejętego lub fikcyjnego konta na popularnym portalu społecznościowym, mającego rzekomo należeć do któregoś ze znajomych. W prywatnej wiadomości proszą wybraną osobę o pożyczenie pieniędzy. Pozornej wiarygodności całej sytuacji dodaje fakt, iż rzekomy znajomy nie prosi o gotówkę, a przedstawia zmyśloną historię o tym, że akurat jest przy kasie w sklepie, zapomniał portfela i jedynym ratunkiem jest podanie przez ofiarę kodu wymaganego do zapłaty. Niestety, oszust wcale nie jest tym za kogo się podaje, a jedynie na czym mu zależy to wyciągnięcie od nas jak największej kwoty.
Jak się chroni się przed zagrożeniami?
1. Sprawdź źródło: zawsze sprawdzaj źródło otrzymywanych wiadomości. Skontaktuj się bezpośrednio z firmą kurierską lub dostawcą energii, korzystając z oficjalnych źródeł kontaktu.
2. Nie klikaj w nieznane linki: unikaj klikania w podejrzane linki czy otwierania załączników w wiadomościach od nieznanych nadawców.
3. Uważaj na nieoczekiwane informacje: bądź czujny, jeśli otrzymujesz informacje o niedopłatach, których się nie spodziewałeś. Sprawdź swoje rachunki bezpośrednio na stronach oficjalnych dostawców.
4. Zabezpiecz Komputer: regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe i system operacyjny, aby zminimalizować ryzyko zainfekowania malwarem.
Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.
młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk
Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu